Villa Tatili Dolandırıcılarına Dikkat Ediniz ! 

Geçtiğimiz yıllarda sektörümüzde yaşanan bir çok olay sonucunda; halkımız yaz-kış sezonunda villa kiralamak isterken, kiralama yetkisi olmayan şahıslardan kiraladıkları evler konusunda muhatap bulamadıkları, bazılarının ise evlerle hiç ilgileri olmadığı halde ev sahibi gibi davranıp depozito aldıktan sonra ortadan kaybolduğu ortaya çıkmıştır.

İnternet üzerindeki forumlarda, sosyal medyada ve diğer platformlarda bu dolandırıcılık olaylarının bu yıl içinde de devam ettiği dile getirilmekte. Bu sebeple villa kiralamak için araştırma yapan vatandaşlarımızın çok dikkatli davranmaları gerektiğini hatırlatırız.

Rahat ve huzurlu bir biçimde bütün yıl boyunca hayalini kurduğunuz en değerli sürenizi geçirmeyi planladığınız sürenizin hayal kırıklığı ile sonuçlanmaması ve paranızı bu kişilere kaptırmamanız için herkesin bazı tedbirler alması gerekmekte. Sektörümüzü yaralayan bu kişi veya kişileri biz elimizden geldiğince halkımıza deşifre etmeye çalışıyoruz.  Ancak sizlerin de dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır;

1- Kiralamayı düşündüğünüz firmayı araştırın. (Firmanın bulunduğu bölgelerinin bağlı olduğu Belediye, banka gibi güçlü kurumlara bunu sorabilirsiniz.) Firmamız ile ilgili detaylı bilgileri ve belgeleri Biz Kimiz sayfasında bulabilirsiniz.

2- Günlük kiralama hizmeti veren kurumların, mutlaka vergi dairesine kayıtlı olmalıdır. Firma olarak Tur, transfer paket tur, paket tatil gibi işler yaptıklarını iddia ediyorlarsa TURSAB üyelikleri mutlaka olmalıdır. Ancak Günlük Kiralama sektörünün TURSAB'a kayıt zorunluluğu yoktur. Bu konu üzerinde çalışmalar halen devam etmekte olduğundan bu zorunluluk halen doğmamıştır. Bu şu an bir kriter olarak kullanılamaz. Bu husus web sitemizde de ayrıca dile getirilmiştir. Tursab üyeliği olduğunu iddia ediyorsa site üzerindeki TURSAB logolu tabelalara tıklayabilir ya da online olarak da sorgulayabilirsiniz. Türsab sorgu sayfası 

3- Sizden talep edilen ödemeleri mutlaka banka ve şirket hesaplarına yapın. Yaptığınız ödeme ile ilgili detaylarının bulunduğu Seyahat Bilgi Belgesi ya da konfirmasyon belgelerini mutlaka isteyin. Paypal, Moneybook, Western Union, Google Checkout gibi ödeme araçları ile ödeme yaparken bir kere daha düşünün. Bu ödeme araçları, geçerli ve gerçek adrese sahip olmayanlara da ödeme yapabilmektedir.

4- Mümkün olan durumlarda tanıdığınız kişiler aracılığı ile ya da daha önce bu firmalar ile çalışmış tanıdıklarınızın öneri ve tavsiyeleri ile seçin kiralama yapacağınız şirketi ona göre seçin.

5- İnternet üzerinden kişi yada kurumları araştırın (Şikayetvar.com gibi sitelerden) Burada bulunan normal şikayetler firmanın gerçek olduğunu ve güvenebileceğinizi gösterir. Mutlaka her firmanın memnun edemediği müşterileri olacaktır. Dolandırıcı firmalar ise direkt ifşa edilir.  

6- Bu tür satıcılar için evin kaç liraya kiralandığının önemi yoktur. Normal kira bedelinin yarısı hatta 1/4’ü tutarında fiyatlar bile vaad edebilirler çünkü ödeme yapmaları gereken herhangi biri yoktur. Gönderdiğiniz para doğrudan onların kişisel kullanımları için armağanınız olacaktır. Bu nedenle ortalama fiyatların altındaki fiyatlarla kiralama yapan kişilere karşı dikkatli olun. Lütfen değerinin altında pazarlanmaya çalışan evlerden uzak durun çünkü gerçek değildir.

7- İndirim talebiniz üzerine sizlere yüklü miktarlarda indirim vaad eden firmaları şüphe ile karşılayınız. Bizler aracı kurum olduğumuz için cüzzi oranlarda ev sahiplerinden komisyon almaktayız. İndirim yapacağını iddia eden siteler ya fiyatın üzerine fiyat koyarak sizi yanıltmaya çalışıyorlar ya da büyük indirim oranları ile sizi cezbederek dolandırıcılık yapmaktadırlar.

8- Dolandırıcı kişi veya kişiler Kontürlü GSM hatları ile çalışırlar. Telefon numarası sabit telefon olmayan kişilerin ilanlarına tereddütle bakın. Ayrıca son zamanlarda istenilen numaraya yönlendirilebilien 0850’li dijital hat kullanan bir çok firma türemiştir. Bu firmalardan mutlaka yerel ofis numaralarını isteyin ve görüşmelerinizi bu numaralardan yapın. Yerel ofis numaraları yoksa mutlaka uzak durun ! Cep telefonları üzerinden görüşme yaparken iki defa düşünün !

9- Bazı firmalar sizleri yanıltmak amacı ile kendilerini olduğundan büyük gösterme peşine düşerler. Ayrıca size çok abartılı gelen firma tanıtımları ve ünvanları varsa firmayı daha iyi araştırın. (Örn; Banka hesap bilgilerindeki tam ünvanlarına bakabilirsiniz) Ya da web sitesinde 25 yıllık bir firma olduğunu iddia ediyorsa, firmayı bağlı olduğu oda yada kurumlardan araştırabilir ya da en basiti kullandığı www. ile başlayan internet alan adını sorgulayarak ilk oluşturulma tarihini görebilirsiniz. Örnek olarak sizlere firmamızın whois kaydını gösterebiliriz. Buraya tıklayarakalan adımızın kayıt tarihinden (Registred On: 03-08-2011) sitemizin ne kadar süredir aktif olduğunu görebilirsiniz. Sağ üst köşeye istediğiniz domain adını ve uzantısını yazarak kaydını görebilirsiniz.     

10- Her bölgeden ev kiralayan firmaları daha iyi araştırın. Çünkü ciddi firmalar Müşterilerin memnuniyetini sağlamak adına, evin periyodik kontrollerini (Temizlik, tamir vs…) kendisi yapmak  ve  dolayısı ile kendisinin bulunduğu bölgedeki evleri  pazarlamak ister. Çok geniş bir bölge içerisinde bu büyük bir organizasyon olduğu için, çok güç olacaktır. Lokal firmalar ağırlıklı belli bölgelerde kiralama yaparlar. Örn. Kiralık Villada Tatil, Kalkan ve Fethiye merkezli bir firmadır ve ağırlıklı bu bölgedeki evlerin kiralamasını yapar. Ayrıca Sapanca da mobil ekibi bulunmaktadır. Lokal firmaların avantajı, firma ofisine ve yetkili kişilere her daim ulaşabilir gerekli konularda yardım isteyebilirsiniz.

11- Depozito dışında kalan tutarı evinize giriş günü ödemek istediğinizi bildirin ya da önceden gelip evi görmek yada yakındaki bir arkadaşınıza inceletmek istediğinizi söyleyin; eğer gerçek bir şirket ise bundan kaçınmayacaktır. Teklifinize olumlu yanıt vereceklerdir.

12- Ev sahibine direkt ulaşarak evi daha ucuza getirme amacı ile “İlan bahçesi”, “İlan sitesi”, "ilan sahibinden" vb… ücretsiz ilan sitelerinde yayınlanan ilanlara itibar etmeyiniz. Dolandırıcılık işleri genelde bu tarz siteler üzerinden yapılmaktadır. Kurumsal Günlük kiralama firmaları cüzzi komisyonlar ile evleri sahipleri adına kiraya verir. Ancak bu firmalar sizler için evleri kontrol ederek denetleyerek  eleme yaparlar ve seçilen evleri sizlere sunarlar. Sizlere evin avantajlarını, dezavantajlarını anlatırlar. Siz tamamen bu firmaların güvencesi ve garantisi altında evlerinize gelirsiniz. (Herhangi bir sorun olduğu durumlarda firmalar devreye girer ve sorununuzun halledilmesini sağlarlar) Ev sahiplerine göre “kendi evleri dünyada ki en güzel ev” dir.

13- Son 1 yıl içinde bu işi yaptığını iddia eden birçok firma görünümlü şahıslar türemiştir. Ofisi olmadan sadece bir internet sitesi açarak ya da GSM hattı ile evinden bu işi takip etmek isteyen amatör kiralamalacıların kurbanı olmayın. Yine yukarıdaki gibi bu kişi ve şahıslara ofisi sorduğnuzda sizlere kaçamak yanıt verecekler, sizleri geldiğinizde ofisi yerine benzinlikten, kavşaktan vb... yerlerden karşılayacaklardır. Bu acemiler yüzünden tatiliniz zehir olmasın.

14- Firmadan emin olamadınız ve firmanın ofisini de görmek istiyorsunuz ! Google size bu hizmeti de vermektedir. Google haritalar sitesinden firmanın ismini aratın ve karşınıza çıkan firmanın işaretinin olduğu caddeye, sağ alt köşedeki "Sarı Adam" simgesini sürükle bırak yöntemi ile tutarak bırakın. Google sizler için çektiği cadde görüntülerini verecek ve firmanın ofisini, tabelasını vs... buradan görebilir bir fikir edinebilirsiniz. Kalkan Ofisimizin görüntüsünü örnek olarak görmek için buraya tıklayınız

15- Artık KLON sitelerimiz de var ! Bu sektörde bir çok firmanın klon sitesi yazılmış olup yanıltıcı internet adresleri ile faaliyet göstermektedirler. Firma ismi ile alan adı ismi uyuşmazlıklarında mutlaka dolandırıcı bir firmanın sitesinde olabilirsiniz. Özellikle Google ilk sıra reklamı ile sizleri kendilerine çekerler. İnternette görünen firma ismini aratabilirsiniz. Aramalarda gerçek firma çıkacaktır.   

16- Bu KLON siteler işi iyice ileri götürerek sizleri yanıltmak amacı ile TURSAB sitelerini de taklit etmeye başladılar. TURSAB resmi internet sitesi www.tursab.org.tr dir. Sitelerinde bulunan TURSAB tabelalarına tıklandığından sizlere yanıltıcı bir şekilde "tursabkontrol.com", "tursaborg.com" vb... gibi taklit siteler ile doğrulama gösterirler. Kesin dolandırıcıdır.   

17- Sosyal medyada görünen firmaların en az %50'si dolandırıcı sayfalardır. Bunu söylüyoruz çünkü sosyal medya hiçbir kontrolün olmadığı, herkesin istediği başlıkta istediği sayfayı açabileceği bir mecradır. Asıl amacı adınan da belli olduğu gibi Sosyal ilişkilerin kurulduğu bireysel bir mecradır. Firmamızın da Ticari olarak kullanmayı tercih etmediği sistemlerden biridir. Sosyal medya hesaplarımızdan soru soran konuklarımıza cevap vermekte yardımcı olunmakta ancak her halukarda bütün işlermlerimiz internet sitemize yönelndirilerek online olarak gerçekleşmektedir. Diğer gerçek firmalarda bu şekilde çalışmaktadır. Lütfen bu mecralardan direk rezervasyon yapmayınız, para göndermeyiniz...       

“Ücretinizi Kalanını Eve Girişte alıyoruz
Dolandırıcılar sizden ne kadar para kopartabileceklerini düşünürler, ona göre hareket ederler. Mevcut GÜNLÜK KİRALAMA sisteminde istimasara açık olarak gördüğümüz bazı noktalar sebebi ile biz Kiralık Villada Tatil olarak “Güven karşılıklı olur” ilkesi ile yola çıktık. Bu sektörde hizmet eden firmaların çoğu eve girişten 30 gün önce ücretin tamamını sizden ödemenizi isterken, firmamız evinize gelene kadar ki süreç içerisinde sadece depozito (kapora) ücretini alıyor ve geri kalan ücreti EV GİRİŞİNDE ev sahibine direkt ödüyor yada yetkili kişi tarafından evsahibi adına tahsil ediliyor. Dolandırıcı firmalar buna kesinlikle yanaşmayacaklardır. (Bu durumda dolandırıcılık ihtimaline karşın paranızın %70’i ev girişine kadar sizin yanınızda olduğu için garanti altında olmaktadır.)

“Kalacağınız Ev ile ilgili her türlü bilgiyi veriyoruz
İlanlarımız ile sunumunu yaptığımız evlerin, siz müşterilerimize rezervasyon yapıldıktan sonra gönderdiğimiz evraklarda ev sahibinin telefonundan, evin bulunduğu yerin krokisine kadar evle ilgili bütün bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz. Firmamızın merkez Kalkan ve şubemiz Fethiye bölgesinde dilerseniz sizleri ofisimizde karşılıyor ve ev sahiplerimiz ile buluşturma hizmetini veriyoruz.

“İlanlarımızdaki resim üzerinde WATERMARK  (Silik Logo) kullanmaktayız.
Dolandırıcılar genelde internet üzerindeki  firmaların bilinçsizce sitelerine yüklediği resimleri çalarak hareket ederler. Sizleri ve Ev sahiplerimizi mağdur etmemek için sitemizdeki resimlerin üzerilerine yukarıdaki örneği görüldüğü üzere WATERMARK denilen silik logo uygulaması kullanmaktayız. Ev sahiplerinin bizlere verdiği resimleri sitemize yüklüyoruz ve watermark uygulaması ile bu resimleri kendi adımıza tescilliyoruz. Eğer ev bizim bölgemizde yada yakın bir bölgede ise, resimlerimizi sunum hizmetleri dahilinde kendimiz resimleyerek ilanlarımızda yayınlıyoruz. Bu uygulama sayesinde bu kötü niyetli kişiler bizim sitemizdeki resimleri kendi bilgisayarlarına kaydederek kullanmalarının önüne geçmiş oluyoruz.

Sektörümüze kötü lekeler bırakan bu olayların son bulması dileği ile tüm müşterilerimizin bu kişi veya kişilere karşı tüm ziyaretçilerimizin dikkatli olmasını önemle rica ederiz.

Saygılarımızla,

Kiralık Villada Tatil Ailesi...

Sitenin alt yada üst kısmında TURSAB tabelası bulunan firmalar resmi seyahat acentası oldukları için en güvenilir villa kiralama firmalarıdır. Bu tabela bulunmayan firmaları mutlaka araştırınız.

Logodaki ünvan ile ile internet adresi farklı ise dolandırıcı klon sitedir, Tursab logosuna tıkladığından "tursab.org.tr" adresinden başka bir yere gidiyorsa dolandırıcıdır, Telefon numaraları gsm cep telefonu numarası ise ve kredi kartı ile ödeme almıyorsa dolandırıcı olma ihitmali çok yüksektir. Dikkatli olunuz...