VİLLA KİRALAMA SEKTÖRÜ MAALESEF DOLANDIRICILARIN CENNETİ HALİNE GELDİ...  DİKKAT EDİNİZ....

2011 yılından bu yana sektörün ilk kurulan 3 firması arasında olan firmamızın web siteleri hakkında soruşturma başlattığımız kendini bilmez bir yazılımcı tarafından tamamen firma bilgileri ve logoları ile kopyalanarak Forum sitelerinde illegal bir şekilde paylaşıma açılmıştır. Bundan dolayı bu kopya siteyi kullanarak bizim firmamız görünümüde dolandırıma amaçlı siteler açılmış olabilir. Tespit ettiğimiz bu dolandırıcı siteler ile igili olarak yaptığımız her girişim boşa çıkmakta, maalesef yurt dışı üzerinden yayınladığı için bunları kaldıramamaktayız. Afişe ettiğimiz site başka bir isimle yine ortaya çıkmakta ve maalesef insanları dolandırmaya devam etmektedir. Bundan dolayı sizlerin çok dikkatli olması ve bu sitelerdeki hayallere vaadlere kapılmamanız çok önemlidir. 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine (TURSAB) de kayıtlı olan firmamız birliğimizle beraber, dolandırıcılar ile ilgili sektörde en çok çaba sarf eden firmalardan biridir. Bu konudaki bu Uyarı sayfamız sitemiz açıldığından bu yana internette yer almaktadır. Ancak özellikle pandemi sonrasında sektöre yaşanan yoğun ilgi sebebi ile bizim gibi birçok firmanın da sitesi kopyalanarak müşteriler kandırılmaya çalışılmaktadır. 

Bunu en basit olarak sitemizin alt bölümünde bulunan Türsab DİJİTAL DOĞRULAMA SİSTEMİ ne tıklayarak görebilirsiniz. Burada çıkan internet adresinin ne olursa olsun http://www.tursab.org.tr/ ile başlaması gerektiğidir. Sizleri kandırmak için tursabkontrol.com, tur-sab.com gibi yanıltıcı bir ibare gördüğünüz anda şunu bilin ki o site %100 dolandırıcıdır ve kesinlikle uzak durmanız gereken bir sitedir. (TURSAB Videosu için buraya tıklayınız) Bunun haricinde bu işi yetkisiz olarak yapan bir çok kişi türemiştir ve bunlarla ilgili uyarılarımız da aşağıdaki gibidir. 

“Güvenilir villa kiralama siteleri nasıl tespit edilir ?“

Geçtiğimiz yıllarda sektörümüzde yaşanan bir çok olay sonucunda; halkımız yaz-kış sezonunda haftalık ev kiralamak isterken, kiralama yetkisi olmayan şahıslardan kiraladıkları evler konusunda muhatap bulamadıkları, bazılarının ise evlerle hiç ilgileri olmadığı halde ev sahibi gibi davranıp depozito aldıktan sonra ortadan kaybolduğu ortaya çıkmıştır.

İnternet üzerindeki forumlarda, sosyal medyada ve diğer platformlarda bu dolandırıcılık olaylarının bu yıl içinde de devam ettiği dile getirilmekte. Bu sebeple  ev kiralamak için araştırma yapan vatandaşlarımızın çok dikkatli davranmaları gerektiğini hatırlatırız.Rahat ve huzurlu bir biçimde bütün yıl boyunca hayalini kurduğunuz en değerli sürenizi geçirmeyi planladığınız sürenizin hayal kırıklığı ile sonuçlanmaması ve paranızı bu kişilere kaptırmamanız için herkesin bazı tedbirler alması gerekmekte. Sektörümüzü yaralayan bu kişi veya kişileri biz elimizden geldiğince halkımıza deşifre etmeye çalışıyoruz.  Ancak sizlerin de dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır;

1- Kiralamayı düşündüğünüz firmayı araştırın. (Firmanın bulunduğu bölgelerinin bağlı olduğu Belediye, banka gibi güçlü kurumlara bunu sorabilirsiniz.)

2- Günlük kiralama hizmeti veren kurumların, mutlaka vergi dairesine kayıtlı olmalıdır. Firma olarak Tur, transfer paket tur, paket tatil gibi işler yaptıklarını iddia ediyorlarsa TURSAB üyelikleri mutlaka olmalıdır. Ancak Günlük Kiralama sektörünün TURSAB'a kayıt zorunluluğu yoktur. Bu konu üzerinde çalışmalar halen devam etmekte olduğundan bu zorunluluk halen doğmamıştır. Bu şu an bir kriter olarak kullanılamaz. Bu husus web sitemizde de ayrıca dile getirilmiştir. Tursab üyeliği olduğunu iddia ediyorsa kurum ve kuruluşlardan online olarak da sorgulayabilirsiniz.

3- Sizden talep edilen ödemeleri mutlaka banka hesabına yapın. Yaptığınız ödeme ile ilgili detaylarının bulunduğu Seyahat Bilgi Belgesi ya da konfirmasyon belgelerini mutlaka isteyin. Paypal, Moneybook, Western Union, Google Checkout gibi ödeme araçları ile ödeme yaparken bir kere daha düşünün. Bu ödeme araçları, geçerli ve gerçek adrese sahip olmayanlara da ödeme yapabilmektedir.

4- Mümkün olan durumlarda tanıdığınız kişiler aracılığı ile ya da daha önce bu firmalar ile çalışmış tanıdıklarınızın öneri ve tavsiyeleri ile seçin kiralama yapacağınız şirketi ona göre seçin.

5- İnternet üzerinden kişi yada kurumları araştırın (Şikayetvar.com gibi sitelerden)

6- Bu tür satıcılar için evin kaç liraya kiralandığının önemi yoktur. Normal kira bedelinin yarısı hatta 1/4’ü tutarında fiyatlar bile vaad edebilirler çünkü ödeme yapmaları gereken herhangi biri yoktur. Gönderdiğiniz para doğrudan onların kişisel kullanımları için armağanınız olacaktır. Bu nedenle ortalama fiyatların altındaki fiyatlarla kiralama yapan kişilere karşı dikkatli olun. Lütfen değerinin altında pazarlanmaya çalışan evlerden uzak durun çünkü gerçek değildir.

7- İndirim talebiniz üzerine sizlere yüklü miktarlarda indirim vaad eden firmaları şüphe ile karşılayınız. Bizler aracı kurum olduğumuz için cüzzi oranlarda ev sahiplerinden komisyon almaktayız. İndirim yapacağını iddia eden siteler ya fiyatın üzerine fiyat koyarak sizi yanıltmaya çalışıyorlar ya da büyük indirim oranları ile sizi cezbederek dolandırıcılık yapmaktadırlar.

8- Dolandırıcı kişi veya kişiler Kontürlü GSM hatları ile çalışırlar. Telefon numarası sabit telefon olmayan kişilerin ilanlarına tereddütle bakın. Ayrıca son zamanlarda istenilen numaraya yönlendirilebilien 0850’li dijital hat kullanan bir çok firma türemiştir. Bu firmalardan mutlaka yerel ofis numaralarını isteyin ve görüşmelerinizi bu numaralardan yapın. Yerel ofis numaraları yoksa mutlaka uzak durun ! Cep telefonları üzerinden görüşme yapmayın !

9- Bazı firmalar sizleri yanıltmak amacı ile kendilerini olduğundan büyük gösterme peşine düşerler. Örneğin web sitesinde 5 yıllık bir firma olduğunu iddia ediyorsa, firmayı bağlı olduğu oda yada kurumlardan araştırabilir ya da en basiti kullandığı www. ile başlayan internet alan adını sorgulayarak ilk oluşturulma tarihini görebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için şöyle tarif edebiliriz. www.whois.com.tr sitesine alan adını yazarak sorguladığınızda sizlere "Oluşturma tarihi" bölümünde bu alan adının ilk satın alındığı tarihi göreceksiniz. Sizlere yalan söylüyorlarsa Tekrar düşünün !!! Firmamızın domain geçmişi ile ilgili örneği görmek için buraya tıklayınız. (Domain oluşturma tarihimiz 03-08-2011 'dir) Ayrıca size çok abartılı gelen firma tanıtımları ve ünvanları varsa firmayı daha iyi araştırın. (Örn; Banka hesap bilgilerindeki tam ünvanlarına bakabilirsiniz)

10- Her bölgeden ev kiralayan firmaları daha iyi araştırın. Çünkü ciddi firmalar Müşterilerin memnuniyetini sağlamak adına, evin periyodik kontrollerini (Temizlik, tamir vs…) kendisi yapmak  ve  dolayısı ile kendisinin bulunduğu bölgedeki evleri  pazarlamak ister. Çok geniş bir bölge içerisinde bu büyük bir organizasyon olduğu için, çok güç olacaktır. Lokal firmalar belli bölgelerde kiralama yaparlar. Örn. Kiralık Villada Tatil Kalkan merkezli bir firmadır ve bu bölgedeki evlerin kiralamasını yapar. Lokal firmaların avantajı, firma ofisine ve yetkili kişilere her daim ulaşabilir gerekli konularda yardım isteyebilirsiniz.

11- Depozito dışında kalan tutarı evinize giriş günü ödemek istediğinizi bildirin ya da önceden gelip evi görmek yada yakındaki bir arkadaşınıza inceletmek istediğinizi söyleyin; eğer gerçek bir şirket ise bundan kaçınmayacaktır. Teklifinize olumlu yanıt vereceklerdir.

12- Ev sahibine direkt ulaşarak evi daha ucuza getirme amacı ile “İlan bahçesi”, “İlan sitesi” vb… ücretsiz ilan sitelerinde yayınlanan ilanlara itibar etmeyiniz. Dolandırıcılık işleri genelde bu tarz siteler üzerinden yapılmaktadır. Kurumsal Günlük kiralama firmaları cüzzi komisyonlar ile evleri sahipleri adına kiraya verir. Ancak bu firmalar sizler için evleri kontrol ederek denetleyerek  eleme yaparlar ve seçilen evleri sizlere sunarlar. Sizlere evin avantajlarını, dezavantajlarını anlatırlar. Siz tamamen bu firmaların güvencesi ve garantisi altında evlerinize gelirsiniz. (Herhangi bir sorun olduğu durumlarda firmalar devreye girer ve sorununuzun halledilmesini sağlarlar) Ev sahiplerine göre “kendi evleri dünyada ki en güzel ev” dir.

13- Son 1 yıl içinde bu işi yaptığını iddia eden birçok firma görünümlü şahıslar türemiştir. Ofisi olmadan sadece bir internet sitesi açarak evinden bu işi takip etmek isteyen amatör kiralamalacıların kurbanı olmayın. Yine yukarıdaki gibi bu kişi ve şahıslara ofisi sorduğnuzda sizlere kaçamak yanıt verecekler, sizleri geldiğinizde ofisi yerine benzinlikten, kavşaktan vb... yerlerden karşılayacaklardır. Bu acemiler yüzünden tatiliniz zehir olmasın.

14- Firmadan emin olamadınız ve firmanın ofisini de görmek istiyorsunuz ! Google size bu hizmeti de vermektedir. Google haritalar sitesinden firmanın ismini aratın ve karşınıza çıkan firmanın işaretinin olduğu caddeye, sağ alt köşedeki "Sarı Adam" simgesini sürükle bırak yöntemi ile tutarak bırakın. Google sizler için çektiği cadde görüntülerini verecek ve firmanın ofisini, tabelasını vs... buradan görebilir bir fikir edinebilirsiniz. 

“Ücretinizi Kalanını Eve Girişte alıyoruz
Dolandırıcılar sizden ne kadar para kopartabileceklerini düşünürler, ona göre hareket ederler. Mevcut GÜNLÜK KİRALAMA sisteminde istimasara açık olarak gördüğümüz bazı noktalar sebebi ile biz Kiralık Villada Tatil olarak “Güven karşılıklı olur” ilkesi ile yola çıktık. Bu sektörde hizmet eden firmaların çoğu eve girişten 30 gün önce ücretin tamamını sizden ödemenizi isterken, firmamız evinize gelene kadar ki süreç içerisinde sadece depozito (kapora) ücretini alıyor ve geri kalan ücreti EV GİRİŞİNDE ev sahibine direkt ödüyor yada yetkili kişi tarafından evsahibi adına tahsil ediliyor. Dolandırıcı firmalar buna kesinlikle yanaşmayacaklardır. (Bu durumda dolandırıcılık ihtimaline karşın paranızın %70’i ev girişine kadar sizin yanınızda olduğu için garanti altında olmaktadır.)

“Kalacağınız Ev ile ilgili her türlü bilgiyi veriyoruz
İlanlarımız ile sunumunu yaptığımız evlerin, siz müşterilerimize rezervasyon yapıldıktan sonra gönderdiğimiz evraklarda ev sahibinin telefonundan, evin bulunduğu yerin krokisine kadar evle ilgili bütün bilgiyi sizlerle paylaşıyor, bölgeye ulaştığınız andan itibaren sizlere sunum hizmetine dahil olarak evinize kadar eşlik ediyoruz tanıtımını yapıyoruz.

“İlanlarımızdaki resim üzerinde WATERMARK  (Silik Logo) kullanmaktayız.
Dolandırıcılar genelde internet üzerindeki  firmaların bilinçsizce sitelerine yüklediği resimleri çalarak hareket ederler. Sizleri ve Ev sahiplerimizi mağdur etmemek için sitemizdeki resimlerin üzerilerine yukarıdaki örneği görüldüğü üzere WATERMARK denilen silik logo uygulaması kullanmaktayız. Ev sahiplerinin bizlere verdiği resimleri sitemize yüklüyoruz ve watermark uygulaması ile bu resimleri kendi adımıza tescilliyoruz. Eğer ev bizim bölgemizde yada yakın bir bölgede ise, resimlerimizi sunum hizmetleri dahilinde kendimiz resimleyerek ilanlarımızda yayınlıyoruz. Bu uygulama sayesinde bu kötü niyetli kişiler bizim sitemizdeki resimleri kendi bilgisayarlarına kaydederek kullanmalarının önüne geçmiş oluyoruz.

En yaygın şikayet şekilleri ve sebepleri ile ilgili konuları da Kiralık Villada Tatil Şikayet Hattı sayfalarımızdan okuyabilirsiniz. 

Sektörümüze kötü lekeler bırakan bu olayların son bulması dileği ile tüm müşterilerimizin bu kişi veya kişilere karşı tüm ziyaretçilerimizin dikkatli olmasını önemle rica ederiz.

Saygılarımızla,

Kiralık Villada Tatil 

WhatsApp