Dolandırıcılara Dikkat

 • Geçtiğimiz yıllarda sektörümüzde yaşanan bir çok olay sonucunda; halkımız yaz-kış sezonunda haftalık ev kiralamak isterken, kiralama yetkisi olmayan şahıslardan kiraladıkları evler konusunda muhatap bulamadıkları, bazılarının ise evlerle hiç ilgileri olmadığı halde ev sahibi gibi davranıp depozito aldıktan sonra ortadan kaybolduğu ortaya çıkmıştır.

  İnternet üzerindeki forumlarda, sosyal medyada ve diğer platformlarda bu dolandırıcılık olaylarının bu yıl içinde de devam ettiği dile getirilmekte. Bu sebeple  ev kiralamak için araştırma yapan vatandaşlarımızın çok dikkatli davranmaları gerektiğini hatırlatırız.

  Rahat ve huzurlu bir biçimde bütün yıl boyunca hayalini kurduğunuz en değerli sürenizi geçirmeyi planladığınız sürenizin hayal kırıklığı ile sonuçlanmaması ve paranızı bu kişilere kaptırmamanız için herkesin bazı tedbirler alması gerekmekte. Sektörümüzü yaralayan bu kişi veya kişileri biz elimizden geldiğince halkımıza deşifre etmeye çalışıyoruz.  Ancak sizlerin de dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır;

  1- Kiralamayı düşündüğünüz firmayı araştırın. (Firmanın bulunduğu bölgelerinin bağlı olduğu Belediye, banka gibi güçlü kurumlara bunu sorabilirsiniz.)

  2- Günlük kiralama hizmeti veren kurumların, mutlaka vergi dairesine kayıtlı olmalıdır. Firma olarak Tur, transfer paket tur, paket tatil gibi işler yaptıklarını iddia ediyorlarsa TURSAB üyelikleri mutlaka olmalıdır. Bunu kurum ve kuruluşlardan online olarak da sorgulayabilirsiniz.

  3- Sizden talep edilen ödemeleri mutlaka banka hesabına yapın. Yaptığınız ödeme ile ilgili detaylarının bulunduğu Seyahat Bilgi Belgesi ya da konfirmasyon belgelerini mutlaka isteyin. Paypal, Moneybook, Western Union, Google Checkout gibi ödeme araçları ile ödeme yaparken bir kere daha düşünün. Bu ödeme araçları, geçerli ve gerçek adrese sahip olmayanlara da ödeme yapabilmektedir.

  4- Mümkün olan durumlarda tanıdığınız kişiler aracılığı ile ya da daha önce bu firmalar ile çalışmış tanıdıklarınızın öneri ve tavsiyeleri ile seçin kiralama yapacağınız şirketi ona göre seçin.

  5- İnternet üzerinden kişi yada kurumları araştırın (Şikayetvar.com gibi sitelerden)

  6- Bu tür satıcılar için evin kaç liraya kiralandığının önemi yoktur. Normal kira bedelinin yarısı hatta 1/4’ü tutarında fiyatlar bile vaad edebilirler çünkü ödeme yapmaları gereken herhangi biri yoktur. Gönderdiğiniz para doğrudan onların kişisel kullanımları için armağanınız olacaktır. Bu nedenle ortalama fiyatların altındaki fiyatlarla kiralama yapan kişilere karşı dikkatli olun. Lütfen değerinin altında pazarlanmaya çalışan evlerden uzak durun çünkü gerçek değildir.

  7- İndirim talebiniz üzerine sizlere yüklü miktarlarda indirim vaad eden firmaları şüphe ile karşılayınız. Bizler aracı kurum olduğumuz için cüzzi oranlarda ev sahiplerinden komisyon almaktayız. İndirim yapacağını iddia eden siteler ya fiyatın üzerine fiyat koyarak sizi yanıltmaya çalışıyorlar ya da büyük indirim oranları ile sizi cezbederek dolandırıcılık yapmaktadırlar.

  8- Dolandırıcı kişi veya kişiler Kontürlü GSM hatları ile çalışırlar. Telefon numarası sabit telefon olmayan kişilerin ilanlarına  tereddütle bakın. Ayrıca son zamanlarda istenilen numaraya yönlendirilebilien 0850’li dijital hat kullanan bir çok firma türemiştir. Bu firmalardan mutlaka yerel ofis numaralarını isteyin ve görüşmelerinizi bu numaralardan yapın.

  9- Bazı firmalar sizleri yanıltmak amacı ile kendilerini olduğundan büyük gösterme peşine düşerler. Size çok abartılı gelen firma tanıtımları ve ünvanları varsa firmayı daha iyi araştırın. (Örn; Banka hesap bilgilerindeki tam ünvanlarına bakabilirsiniz)

  10- Her bölgeden ev kiralayan firmaları daha iyi araştırın. Çünkü ciddi firmalar Müşterilerin memnuniyetini sağlamak adına, evin periyodik kontrollerini (Temizlik, tamir vs…) kendisi yapmak  ve  dolayısı ile kendisinin bulunduğu bölgedeki evleri  pazarlamak ister. Çok geniş bir bölge içerisinde bu büyük bir organizasyon olduğu için, çok güç olacaktır. Lokal firmalar belli bölgelerde kiralama yaparlar. Örn. Kiralık Villada Tatil Kalkan merkezli bir firmadır ve bu bölgedeki evlerin kiralamasını yapar. Lokal firmaların avantajı, firma ofisine ve yetkili kişilere her daim ulaşabilir gerekli konularda yardım isteyebilirsiniz.

  11- Depozito dışında kalan tutarı evinize giriş günü ödemek istediğinizi bildirin ya da önceden gelip evi görmek yada yakındaki bir arkadaşınıza inceletmek istediğinizi söyleyin; eğer gerçek bir şirket ise bundan kaçınmayacaktır. Teklifinize olumlu yanıt vereceklerdir.

  12- Ev sahibine direkt ulaşarak evi daha ucuza getirme amacı ile “İlan bahçesi”, “İlan sitesi” vb… ücretsiz ilan sitelerinde yayınlanan ilanlara itibar etmeyiniz. Dolandırıcılık işleri genelde bu tarz siteler üzerinden yapılmaktadır. Kurumsal Günlük kiralama firmaları cüzzi komisyonlar ile evleri sahipleri adına kiraya verir. Ancak bu firmalar sizler için evleri kontrol ederek denetleyerek  eleme yaparlar ve seçilen evleri sizlere sunarlar. Sizlere evin avantajlarını, dezavantajlarını anlatırlar. Ev sahiplerine göre “kendi evleri dünyada ki en güzel ev” dir.

  Bizim aldığımız önlemleri de şöyle sıralayabiliriz;

  “Ücretinizi Kalanını Eve Girişte alıyoruz
  Dolandırıcılar sizden ne kadar para kopartabileceklerini düşünürler, ona göre hareket ederler. Mevcut GÜNLÜK KİRALAMA sisteminde istimasara açık olarak gördüğümüz bazı noktalar sebebi ile biz Kiralık Villada Tatil olarak “Güven karşılıklı olur” ilkesi ile yola çıktık. Bu sektörde hizmet eden firmaların çoğu eve girişten 30 gün önce ücretin tamamını sizden ödemenizi isterken, firmamız evinize gelene kadar ki süreç içerisinde sadece depozito (kapora) ücretini alıyor ve geri kalan ücreti EV GİRİŞİNDE ev sahibine direkt ödüyor yada yetkili kişi tarafından evsahibi adına tahsil ediliyor. Dolandırıcı firmalar buna kesinlikle yanaşmayacaklardır. (Bu durumda dolandırıcılık ihtimaline karşın paranızın %70’i ev girişine kadar sizin yanınızda olduğu için garanti altında olmaktadır.)

  “Kalacağınız Ev ile ilgili her türlü bilgiyi veriyoruz
  İlanlarımız ile sunumunu yaptığımız evlerin, siz müşterilerimize rezervasyon yapıldıktan sonra gönderdiğimiz evraklarda ev sahibinin telefonundan, evin bulunduğu yerin krokisine kadar evle ilgili bütün bilgiyi sizlerle paylaşıyor, bölgeye ulaştığınız andan itibaren sizlere sunum hizmetine dahil olarak evinize kadar eşlik ediyoruz tanıtımını yapıyoruz.

  “Ev girişinde Depozito almıyoruz
  Yine  “Güven karşılıklı olur” ilkemize bağlı olarak, eve girişte alınan “Hasar Depozitosu” uygulamasına firma olarak karşıyız. Siz müşterilerimizin de bizlere dürüst olacağını varsayarak kendi portföyümüzde bulunan (Sadece firmamız tarafından pazarlanan) haftalık kiralık evlerde “Hasar Depozitosu” alınmamaktadır. Ancak sonuçta aracı kurum olduğumuz için bazı ev sahiplerinin istekleri doğrultusunda bazı evlerimizde hasar depozito uygulaması halen devam etmektedir.

  “İlanlarımızdaki resim üzerinde WATERMARK  (Silik Logo) kullanmaktayız.
  Dolandırıcılar genelde internet üzerindeki  firmaların bilinçsizce sitelerine yüklediği resimleri çalarak hareket ederler. Sizleri ve Ev sahiplerimizi mağdur etmemek için sitemizdeki resimlerin üzerilerine yukarıdaki örneği görüldüğü üzere WATERMARK denilen silik logo uygulaması kullanmaktayız. Ev sahiplerinin bizlere verdiği resimleri sitemize yüklüyoruz ve watermark uygulaması ile bu resimleri kendi adımıza tescilliyoruz. Eğer ev bizim bölgemizde yada yakın bir bölgede ise, resimlerimizi sunum hizmetleri dahilinde kendimiz resimleyerek ilanlarımızda yayınlıyoruz. Bu uygulama sayesinde bu kötü niyetli kişiler bizim sitemizdeki resimleri kendi bilgisayarlarına kaydederek kullanmalarının önüne geçmiş oluyoruz.

  Sektörümüze kötü lekeler bırakan bu olayların son bulması dileği ile tüm müşterilerimizin bu kişi veya kişilere karşı tüm ziyaretçilerimizin dikkatli olmasını önemle rica ederiz.

  Saygılarımızla,

  Kiralık Villada Tatil 

Online Dağıtım Partnerlerimiz

Kiralık Villada Tatil

Kiralık villa tatili konusunda 7 yıllık tecrübeye sahip Kiralık Villada Tatil, siz ve sevdiklerinize hayalinizdeki villa tatili için alternatifler sunuyor! Kiralık Villada Tatil Villa rates: TL1500 - TL25000
Kalkan Mahallesi, Şehitler Cad. No:16 / 2-4 ve Kat:2 07960 Kaş / ANTALYA 07960 Antalya,
Phone: +908503149193